טיסות פרטיות - טיסה במטוס פרטי

טיסות פרטיות או טיסות מנהלים כמו שהרבה פעמים נהוג לכנות אותן הן טיסות במטוס פרטי שמאפשרות גמישות מירבית בהגעה כמעט לכל יעד בעולם. אם בעבר הן בעיקר שימשו כאמור מנהלים או את עשירי העולם שבהרבה מקרים גם מחזיקים מטוסים משלהם שעומדים לרשותם בכל עת, היום תחום טיסות פרטיות הפך להיות פופולארי עבור אנשים רבים יותר ולמטרות נסיעה שונות. הזמנת טיסה פרטית או השכרת מטוס שלם עבור קבוצת נוסעים משמשת למספר מטרות: טיסה לאירוע משפחתי או קבוצתי בארץ או בחו"ל, טיסת מנהלים או עובדי חברה מסויימת, טיסה רפואית שמכונה גם טיסת אמבולנס אווירי, טיסות חילוץ מאזור אסון או משבר כלשהו, טיסות באזורים ללא פעילות טיסות סדירות רחבה. בתחילת שנת 2020 גבר במיוחד ביקוש לטיסות פרטיות למטרות שונות בין אם להובלת נוסעים או להטסת מטען, ציוד רפואי ועוד בעקבות משבר נגיף הקורונה COVID-19 שבמהלכו בוטלו רוב טיסות בינלאומיות סדירות וצפוי שהביקוש לטיסות פרטיות ימשיך לצמוח גם לאחר חלוף המשבר.

הזמנת טיסות פרטיות

למרות הביקוש המתגבר לטיסות פרטיות גם בשנת 2020 אין מספיק פלטפורמות בינלאומיות מפותחות להזמנת טיסות פרטיות ללקוחות פרטיים, כמו בתחום טיסות סדירות ובמיוחד אם מדובר בטיסות פרטיות מישראל לחו"ל. ההזמנות מתבצעות מול סוכני נסיעות או חברות שמפעילות טיסות פרטיות ולרוב תהליך ההזמנה אינו תהליך אונליין מלא. לפני ובמהלך הזמנת טיסות פרטיות או חכירת מטוס פרטי מומלץ לברר:

 • אודות חברת התעופה המפעילה בפועל את הטיסות.
 • סוג המטוס בו תטוסו. חשוב מאוד להתאים אותו ליעד אליו אתם מתכננים לטוס, שכן זה יכול להשפיע על מספר עצירות ביניים שתצטרכו לעשות בגלל הצורך בתדלוק המטוס לאחר מרחק מסוים.
 • ביטוח נוסעים שיש לחברה והיקפו.
 • אפשרויות להחלפת מטוסים שיש לחברה המפעילה או המארגנת את הטיסה במקרה של תקלה למשל.
 • זמינות שירות לקוחות של חברת התעופה או החברה המארגנת את הטיסה

סוגי טיסות פרטיות

קיימים מספר סוגי טיסות שניתן להזמין במטוס פרטי וזה תלוי בתקציב שעומד לרשותכם ומטרת הטיסה:

 • טיסות מנהלים, טיסת עסקים פרטית - טיסות פרטיות פופולריות במיוחד בתחום עסקים שכן הן מאפשרות חסכון רב בזמן, גמישות מירבית ויעילות בהגעה ממקום למקום. בנוסף זה גם מבטיח לקבוצה מסויימת שטסה במטוס ללא נוסעים נוספים, פרטיות מירבית.
 • טיסות במטוס פרטי לצורך חופשה או אירוע, טיסות VIP - בשנים האחרונות שוק זה צובר תאוצה כשקבוצת נוסעים מתארגנת לצורך נסיעה לחופשה או הגעה לאירוע כלשהו שמתקיים בחו"ל. טיסה כזאת מאפשרת גמישות מירבית, הגעה בצורה מאורגנת למקום החופשה או אירוע וגם לרוב חוסכת זמן רב בנמל תעופה.
 • טיסות בהתראה קצרה - אחד היתרונות בטיסות פרטיות זה שניתן להזמין אותן בהתראה קצרה מאוד למשל בעקבות פגישה עסקית דחופה, אירוע לא צפוי או מקרה חירום.
 • הטסה רפואית / אמבולנס אווירי - טיסות במטוסים מאובזרים בציוד רפואי וצוות מתאים לפינוי והעברת חולים בצורה מהירה בין יעדים שונים בעולם. פופולארי מאוד בתחום תיירות מרפא.
 • טיסות מטען פרטיות - במטוסים פרטיים ניתן לשלוח גם מטען מיעד ליעד בצורה נוחה, בטוחה וביעילות מירבית.
 • טיסות חילוץ - מיועדות לרוב עבור נוסעים שנתקעו במקומות מוכי אסון, אזורי עימות או משבר אחר שגרם להפסקת טיסות סדירות.
 • טיסות מסוקים פרטיות - טיסות שמתבצעות במסוק מאפשרות הגעה קרוב ככל הניתן ליעד, כי לרוב יש מנחתי מסוקים קרובים יותר לערים או אפילו בתוך הערים עצמן לעומת מטוסים שחייבים לנחות בשדה תעופה שנמצאים לרוב במרחק רב יותר. קיימים גם אזורים מרוחקים דלילי אוכלוסין שאין בקרבתם שדה תעופה נגיש ולכן טיסה במסוק היא האפשרות הנוחה ביותר ובמקרים מסוימים גם בלעדית.

שיטות להוזלת טיסה במטוס פרטי - איך להזמין טיסה פרטית בזול?

אם אתם רוצים לטוס בנוחות במטוס פרטי עם מספר לא רב של אנשים ניתן להוזיל את עלות טיסה לנוסע במספר דרכים:

 • קבוצה גדולה - בעת הזמנת, השכרת או חכירת מטוס פרטי התשלום לרוב הוא עבור מטוס שלם והמחיר נקבע לפי סוג מטוס, יעד טיסה, מרחק וגורמים נוספים. ככל שתתארגנו בקבוצה גדולה יותר, כמובן עד גבול קיבולת המטוס שהזמנתם, כך עלות כרטיס טיסה לנוסע תרד. תופתעו גם לגלות שבמקרים רבים אם ממלאים את המטוס אז מחיר טיסה לנוסע במטוס פרטי יכול להיות אפילו זול יותר ממחיר במחלקת עסקים בטיסה סדירה.
 • טיסות משותפות Air Shuttle - במקרים רבים ובמקומות רבים בעולם מהוות תחליף מצויין לטיסות פרטיות יקרות, כי הן גם מתבצעות במטוסים קטנים וביעילות רבה.
 • טיסות לגים ריקים Empty Leg Flights - אחת השיטות שצוברת תאוצה בשנים האחרונות עם ייעול מערכות הזמנות בתחום טיסות פרטיות. במקרים רבים טיסות פרטיות מוזמנות בכיוון אחד או שהן מתבצעות עם עצירות ביניים ולא כל הנוסעים טסים מסלול מלא. כך בקטעי טיסה מסוימים (לגים) נותרים מקומות פנויים, שהחברה בדרך כלל מעדיפה למלא גם במחיר מוזל משמעותית על מנת להגביר הכנסות מאותה טיסה או לפחות לכסות עלויות תפעול בצורה טובה יותר. תחום זה די מפותח בארה"ב ובין יעדים שונים באירופה.
 • מוניות אוויר Floating Fleet Air Taxi - שיטה נוספת שצוברת תאוצה בטיסות פנים פרטיות בין יעדים בארה"ב ובין יעדים באירופה. חברות רבות שמפעילות טיסות פרטיות משתמשות בשיטה זאת כדי לא להחזיר מטוס ריק בחזרה לנמל הבית שלה אלא יכולה להפעיל טיסת המשך מיעד שבו היא נחתה ליעד הבא עם העלאת נוסעים חדשים ורק אחר כך לחזור לנמל הבית שלה שכן כך יכול להיות שיהיו לה יותר נוסעים בחזור. נוסעים שמזמינים מקטעי טיסות בחברות שפועלות בשיטה זאת יכולים לחסוך כסף רב לעומת הזמנת טיסה פרטית רגילה

בחירת סוג מטוס לטיסה פרטית

אם בחרתם לטוס בטיסה פרטית חשוב לבדוק את סוג המטוס בו תתבצע הטיסה על מנת שיתאים לכם בצורה מיטבית. מומלץ לבדוק את הפרמטרים הבאים:

 • מרחק טיסה מירבי - סוגי מטוסים שונים יכולים לטוס מרחקים שונים ללא עצירת תדלוק. מומלץ לבדוק אם המטוס בו תטוסו יכול לטוס עד ליעד אליו ברצונכם להגיע ישירות או במינימום עצירות תדלוק.
 • נוחות ושירותי טיסה מוצעים - התאימו את חוויית הטיסה במטוס פרטי באופן מושלם למטרת הנסיעה שלכם. בררו אילו שירותים או מתקנים מוצעים במהלך הטיסה.
 • גיל ותחזוקת המטוס - העדיפו חברות אמינות ומוכרות עם צי מטוסים חדיש ותחזוקת מטוסים שמתבצעת לפי כל כללים ותקנות הנדרשות בתחום התעופה האזרחית.

מידע נוסף בנושא טיסות בתקופת משבר קורונה תוכלו למצוא כאן: